כיצד לבדוק ראייה היקפית?

הראייה ההיקפית שלך קולטת תנועה שמגיעה מצדדים שלך, והיא מסייעת לך לנווט בעולם. אם אתה חושב שיש לך בעיות בראייה ההיקפית שלך, קבע פגישה עם רופא העיניים שלך כדי שיוכל לבדוק אותך. סביר להניח שהם יתנו לך בחינת שדה ראייה פשוטה, שבה תתבקש לכסות עין אחת ולזהות אובייקטים שונים בשדה הראייה שלך. אם הם רוצים לעשות בדיקות נוספות, הם עשויים לגרום לך להסתכל למכונה שמבהיבה אורות בראייה ההיקפית שלך. תתבקש ללחוץ על כפתור בכל פעם שאתה רואה הבזק כדי לקבוע את חוזק הראייה ההיקפי שלך. כדי ללמוד כיצד להכין מכשיר בדיקה משלך בבית, המשך לקרוא!

אתה יכול לבדוק את הראייה ההיקפית שלך בבית רק בשביל הכיף
אתה יכול לבדוק את הראייה ההיקפית שלך בבית רק בשביל הכיף, אבל אתה צריך לעשות רופא עיניים שיעשה בדיקות אם אתה מבחין בבעיות בראייה ההיקפית שלך.

הראייה ההיקפית שלך היא אחד מאותם דברים שלא משקיעים מחשבה רבה עד שמתחילים להתקשות עם זה. בעוד שהחזון המרכזי שלך מאפשר לך להתמקד בפרטים וצבעים עדינים יותר לפניך, החזון ההיקפי שלך קולט תנועה שמגיעה מהצדדים שלך. אתה יכול לבדוק את הראייה ההיקפית שלך בבית רק בשביל הכיף, אבל אתה צריך לעשות רופא עיניים שיעשה בדיקות אם אתה מבחין בבעיות בראייה ההיקפית שלך.

שיטה 1 מתוך 2: להיבדק על ידי רופא העיניים שלך

 1. 1
  התחל בבחינת שדה ראייה מתעמתת פשוטה. לצורך בדיקת ראייה היקפית זו, רופא העיניים שלך יישב ממש מולך ויבקש ממך לכסות עין אחת. תתבקש לבהות ישר קדימה בזמן שהם מכניסים לאט את אחת הידיים מצד אחד לראייה ההיקפית שלך. אמור "בסדר" או "אני רואה את זה" כשאתה מזהה את היד שלהם נעה.
  • זוהי בדיקה סטנדרטית במהלך רוב בחינות העיניים.
  • יתכן שתתבקש לחזור על הבדיקה מספר פעמים בכל עין.
  • ודא שאתה ממשיך לבהות ישר קדימה. אתה בוגד בעצמך רק אם אתה מנסה להציץ מעט לצד כדי לתפוס הצצה מוקדמת יותר לידם.
 2. 2
  השתתף בבדיקת פרימיטריה אוטומטית. אם רופא העיניים שלך רוצה לבדוק עוד את הראייה ההיקפית שלך, הם עשויים לבקש ממך להניח את הסנטר על משענת הסנטר ולבהות ישר לתוך שליטה בצורת חרוט או כיפה. במרכז החרוט / הכיפה יהיה אובייקט או סימון שתוכלו לבהות בו. המכונה תיצור הבזקי אור שכדאי שתוכלו להציץ בראייתכם ההיקפית, ויהיה לכם כפתור ללחוץ בכל פעם שתראו אחד מהם.
  • לחץ על הלחצן רק כאשר אתה מזהה הבזק של אור. להעמיד פנים שאתה רואה דברים שאתה כנראה לא יעזור לך "לעשות טוב יותר" במבחן, ואולי רק להסוות בעיות ראייה שיש לטפל בהן.
 3. 3
  ממפו את הראייה ההיקפית שלכם באמצעות בחינת מסך יעד. ניתן להשתמש בבדיקה זו אם רופא העיניים שלך רוצה ניתוח מפורט יותר של הראייה ההיקפית שלך. אתה תשב מטר אחד (3,3 רגל) ממסך ובמרכזו מטרה. אתה תבהה ישר אל המטרה ותגיד באופן מילולי לרופא שלך בכל פעם שאתה מזהה תנועה במקום אחר על המסך.
  • בתהליך, המכונה שמבצעת את הבדיקה תיצור מפה של הראייה ההיקפית שלך. זה יאפשר לרופא שלך לזהות כל נקודות תורפה, פערים או אזורי דאגה.
 4. 4
  דון בתוצאותיך ובכל הטיפולים המומלצים. ברוב המקרים, בעיות בראייה היקפית נגרמות על ידי מצבים בסיסיים כגון גלאוקומה. אם אתה מאובחן כחולה גלאוקומה, אתה בטח יטופל בטיפות עיניים במרשם ואולי בניתוח לייזר.
  • בחלק מהמקרים, הרכבת משקפיים עם עדשות פריזמה יכולה לשפר מעט את הראייה ההיקפית.
  • במיוחד אם הראייה ההיקפית שלך הושפעה מפציעה, לעבור תרגילי עיניים קבועים אצל פיזיותרפיסט עשוי לעזור גם כן.
לצורך בדיקת ראייה היקפית זו
לצורך בדיקת ראייה היקפית זו, רופא העיניים שלך יישב ממש מולך ויבקש ממך לכסות עין אחת.

שיטה 2 מתוך 2: בדיקת הראייה ההיקפית שלך בבית

 1. 1
  הכן פיסת קרטון בגודל 60 על 30 ס"מ (24 על 12 אינץ ') לשימוש. גיליון הקרטון יכול להיות גדול יותר מממדים אלה, אך לא קטן יותר. אם הוא גדול יותר, השתמש בסרגל ובעיפרון כדי לצייר עליו מלבן בגודל 60 על 30 ס"מ (24 על 12 אינץ '). לאורך אחד הקצוות הארוכים של מלבן זה בגודל 60 x 30, הדביקו סיכה בנקודת האמצע (כך שהיא תהיה 30 ס"מ מכל קצה).
  • אתה יכול גם להשתמש בחתיכת לוח קצף קשיח במקום קרטון.
 2. 2
  צייר חצי עיגול גדול בתוך המלבן בגודל 60 על 30 ס"מ (24 על 12 אינץ '). קושר קצה אחד של פיסת חוט לסיכה, והקצה השני לעיפרון המוצב בנקודת האמצע של הקצה הארוך הנגדי של הקרטון. הקפידו על חוט מושך והעבירו את העיפרון קדימה ואחורה מעל גיליון הקרטון. המיתר ינחה אותו ליצירת צורה של חצי עיגול.
 3. 3
  צייר חצי עיגול קטן יותר ברדיוס של 2 ס"מ (0,79 אינץ '). סובב את החוט סביב העיפרון עד שהמרחק בין העיפרון לסיכה מופחת ל -2 ס"מ. עקוב אחר חצי עיגול שני, קטן בהרבה על הלוח.
  • מעגל קטן יותר זה יהפוך לחתך לאף שלך.
 4. 4
  חותכים את הקרטון לצורת קשת. השתמש במספריים חסונים או בסכין כלי לחיתוך לאורך חצאי העיגולים הגדולים והקטנים יותר. זה לא צריך להיות מושלם, אבל קח את הזמן שלך כדי להבטיח עקומה חלקה ללוח בצורת קשת.
  • אם זה חלק מפרויקט מדעי של ילד, על מבוגר לפקח על משימה זו או לעשות זאת בעצמו. מספריים ובעיקר סכיני שירות יכולים להיות מסוכנים מאוד.
 5. 5
  הדביקו כוס לחלק התחתון של הלוח שישמש כידית. בחר נקודה בערך באמצע הדרך שבה היו הנעץ והעיפרון כשהתחלת להתחקות. השתמש בסרט או דבק דו צדדי כדי להצמיד את תחתית כוס פלסטיק חד פעמית למה שיהיה החלק התחתון של הלוח שלך.
  • תחזיק את הכוס בשתי הידיים כדי לשמור על הלוח במצב בעת ביצוע הבדיקה.
 6. 6
  הכנס סיכה לדף צורת הקשת. תקע את הנעץ שהשתמשת בו קודם בחזרה לקרטון, הפעם רק במקום בו הנחת את העיפרון במקור כדי להתחיל לאתר. זה ישמש כמוקד שלך בזמן שאתה ניגש למבחן.
  • הסיכה יכולה להישאר כל הדרך דרך הקרטון, אז היזהר לא לנעוץ עליה את האצבע בזמן הבדיקה!
  קבע פגישה עם רופא העיניים שלך כדי שיוכל לבדוק אותך
  אם אתה חושב שיש לך בעיות בראייה ההיקפית שלך, קבע פגישה עם רופא העיניים שלך כדי שיוכל לבדוק אותך.
 7. 7
  חותכים 6 רצועות מלבניות מנייר בנייה אדום, צהוב וירוק. כל רצועה צריכה להיות 10 על 2 ס"מ (3,94 על 0,79 ס"מ). השתמש בנייר בנייה קשיח, או השתמש בסמנים לצביעת רצועות של נייר לבן נוקשה (כמו כרטיסי אינדקס).
  • ניתן להשתמש בשילוב שונה של צבעים קלים להבחנה, אך אדום, צהוב וירוק הם השילוב האידיאלי.
 8. 8
  השתמש במספריים כדי לתת למחצית מהרצועות הצבעוניות קצה מחודד. קח 3 מהרצועות (אחת מכל צבע) וקצץ שתי פינות באחד הצדדים הקצרים של כל אחת מהן. זה ייצור צורה משולשת בקצה אחד של כל אחד מהם.
  • כאשר חברך משתמש באחת הרצועות המשולשות הללו במהלך הבדיקה, וודא שהם אוחזים בה כשהקצה המחודד כלפי מעלה.
 9. 9
  החזק את הלוח לפנים שלך עם האף בחיתוך הקטן. השתמש בידית (הכוס המצורפת) כדי להחזיק את הלוח ממש מתחת לגובה העיניים. גשר האף שלך צריך להישאר במגע עם גזרת הקרטון הקטנה.
  • שמור על הלוח יציב ברמה מול מכם במהלך הבדיקה.
 10. 10
  בוהה בסיכה בזמן שבן זוג אוחז ברצועת נייר צבעונית. כוון את עיניך לנעץ הדחיפה שתקוע בקרטון ואל תסתכל מהמקום ההוא. בזמן שאתה עושה זאת, בקש מחבר להחזיק את אחת הרצועות הצבעוניות באחד הקצוות הרחוקים של הלוח, כלומר, בשני "קצות הקשת".
  • חברך צריך להישאר דומם ככל האפשר במהלך הבדיקה. זה יכול להיות הכי קל מבחינתם לשבת או לעמוד ישירות מולך, מעבר לסיכה. אבל שמור על ההתמקדות שלך בדחיפה, לא בהם.
  • רצועת הנייר צריכה להיות מעבר לשדה הראייה שלך כאשר בנקודת ההתחלה. אם אתה יכול לזהות את היותו שם, ודא שאתה בוהה ישר קדימה ושהבן / ת שלך מחזיק את רצועת הנייר בפינת הלוח.
 11. 11
  ספר לעוזר שלך כאשר אתה מבחין בתנועה לראשונה. בקש מחברך להחליק אט אט את רצועת הנייר לאורך קצה הלוח המעוקל. ברגע שאתה מסוגל לזהות תנועה בראייה ההיקפית שלך, הודיע לחבר שלך באומרו "בסדר" או משהו דומה. עליהם לעצור לרגע, ואז להמשיך ולהחליק את רצועת הנייר.
  • אם אתה רוצה לתעד את התוצאות שלך, בקש מהחבר שלך לסמן במהירות את הנקודה הזו בצד התחתון של הלוח בעזרת עיפרון לפני שתמשיך הלאה.
  • בגלל האופן שבו ראייה היקפית מתפקדת - בהסתמך יותר על המוטות בעיניים שלך שרגישים לתנועה, ולא על הקונוסים הרגישים לצבע, עליך לשים לב שמשהו נע לפני שתוכל להבחין בצורתו או בצבעו.
 12. 12
  המשך בבדיקה עד שתזהה גם צבע וצורה. כשחברך ממשיך להזיז את רצועת הנייר לשדה הראייה שלך, ציין מתי תוכל לראות פרטים נוספים. למשל, אמור "אדום" ואז "משולש" כאשר אתה רואה שהם משתמשים ברצועת הנייר האדומה עם החלק העליון המשולש.
  • אם תרצה בכך, הם יכולים לסמן כתמים אלה בעיפרון גם בצד התחתון של הלוח.
  אך שקול לעשות את זה שלוש פעמים בכל צד כדי לבדוק את הראייה ההיקפית שלך שמאלה וימינה
  אתה יכול לעשות את הבדיקה כמה פעמים שתרצה, אך שקול לעשות את זה שלוש פעמים בכל צד כדי לבדוק את הראייה ההיקפית שלך שמאלה וימינה.
 13. 13
  חזור על הבדיקה בצד השני ועם הרצועות האחרות. אתה יכול לעשות את הבדיקה כמה פעמים שתרצה, אך שקול לעשות את זה שלוש פעמים בכל צד כדי לבדוק את הראייה ההיקפית שלך שמאלה וימינה. לבדיקה מדויקת יותר לגבי תפיסת הצבע והצורה שלך, בקש מחברך להשתמש ברצועה אחת מכל צבע בכל צד, בסדר אקראי.
  • למשל: משולש אדום מימינך; מלבן צהוב משמאלך; משולש צהוב מימינכם; משולש ירוק משמאלך; מלבן אדום מימינך; מלבן ירוק משמאלך.
 14. 14
  שנה מעט את תנאי הבדיקה, אם תרצה בכך. לדוגמא, אתה יכול להפחית את רמת האור בחדר, לתת לעיניים שלך כמה דקות להסתגלות ולחזור על הבדיקה כדי לראות כיצד התוצאות שלך משתוות. לחלופין, אתה יכול לכתוב אותיות או מספרים אקראיים על הרצועות ולספר לחבר שלך ברגע שאתה יכול לקרוא אותם.

טיפים

 • החזון המרכזי שלך טוב יותר בהתמקדות בפרטים ובצבעים, אך דורש יותר אור כדי לתפקד היטב. הראייה ההיקפית שלך יכולה להסתגל טוב יותר לרמות אור נמוכות יותר, והיא רגישה יותר לתנועה ולשינויי בהירות.
 • שדה הראייה האנושי האופייני הוא בערך 170 מעלות. הראייה ההיקפית שלך מהווה כ- 100 מעלות של שדה זה (50 מעלות משני צידי הראייה המרכזית שלך).

דברים שתזדקק להם

 • דף קרטון גדול
 • יתד דחיפה
 • חוט
 • מספריים
 • עפרון
 • נייר בנייה אדום, צהוב וירוק
 • כוס חד פעמית
 • קלטת או דבק
כתב ויתור רפואי תוכן מאמר זה אינו מיועד להוות תחליף לייעוץ רפואי מקצועי, בדיקה, אבחון או טיפול. עליך לפנות תמיד לרופא שלך או לאיש מקצוע רפואי מוסמך אחר לפני תחילת, שינוי או הפסקת טיפול רפואי כלשהו.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail