כיצד לזהות סימני אזהרה על דום לב בעת אימון?

חווה דום לב או סבל ממצב לב אחר
אם מישהו ממשפחתך סבל ממחלת לב מוקדמת, חווה דום לב או סבל ממצב לב אחר, אתה נמצא בסיכון גבוה יותר לחוות דום לב.

דום לב הוא אובדן פתאומי ובלתי צפוי של תפקוד הלב, הנגרם בדרך כלל מהפרעה חשמלית בלבך. זה שונה מהתקף לב, שנגרם על ידי חסימה. מקרי תמות לב הקשורים לפעילות גופנית מהווים רק 5% ממקרי דום לב פתאומי , אז אל תוותרו על היתרונות הרבים של פעילות גופנית מכיוון שאתם חוששים מהאירוע הנדיר הזה. לעיתים קרובות אין סימני אזהרה לפני דום לב; עם זאת, אנשים מסוימים חווים סימני אזהרה, אשר נוטים להיות דומים לאלה של התקף לב. למשל, אתה עלול להרגיש סחרחורת או סחרחורת, בחילה או כאב בחזה.

שיטה 1 מתוך 3: חיפוש סימני אזהרה

 1. 1
  עקוב אחר רמות האנרגיה שלך. אימון יכול להיות מעייף, ואם אתה מתאמן לתקופה ארוכה יותר, סביר להניח שאתה מרגיש מידה מסוימת של תשישות בריאה. אך אם אתה מתאמן ומרגיש עייף לגמרי או פתאום מרוקן מאנרגיה ואינך יכול להתאושש גם לאחר שישבת לזמן קצר, זה יכול להצביע על בעיה בריאותית, כולל מחלות לב. פנה לרופא שלך לצורך הערכה בהקדם האפשרי.
 2. 2
  חפש התעלפות. התעלפות - המכונה גם סינקופה או הפסקות חשמל - היא מצב המאופיין באובדן הכרה זמני ובלתי רצוי. אם אתה מתאמן בדקה אחת ואז פתאום תתעורר על הקרקע לאחר מכן, התעלפת. פנה לשירותי החירום להערכה מיידית.
  • כמה תנאים אחרים עלולים לייצר התקפי עילפון, אז אל תניח מיד שאתה על סף דום לב. למשל, אם אתם חולי סוכרת או סובלים מהפרעת קצב, אתם עלולים לחוות התעלפות. אפילו קמה מהירה מדי עלולה, במקרים מסוימים, לגרום להתעלפות. תהיה הסיבה אשר תהיה, התעלפות מצדיקה ביקור אצל הרופא שלך.
  • אתה עלול להרגיש חסר נשימה רגע לפני שאתה מתעלף.
 3. 3
  עקוב אחר סחרחורת. סחרחורת היא התחושה שאתה מסתובב או לא יציב. יש אנשים שמתארים סחרחורת כתחושה שהראש שלהם מסתובב. זה יכול להיות עוד סימן אזהרה לדום לב, אם כי זה יכול להצביע גם על בעיות בריאותיות רבות אחרות. פנה לרופא בהקדם האפשרי.
  • סחרחורת עשויה להיות גם תוצר של האימון שלך. אימון קשה מדי או אימון בשמש, עלול לייצר סחרחורת.
  • שב למשך חמש עד עשר דקות ושתה מעט מים אם אתה מרגיש סחרחורת בזמן האימון. הקל בחזרה לאימון שלך לאט או קרא לו שהוא ייפסק להיום.
  • צורות קלות יותר של סחרחורת כמו תחושת סחרחורת או סחרחורת הן גם מבשרי פוטנציאל לדום לב.
  אם אתה נתקל באחד מסימני האזהרה של דום לב
  אם אתה נתקל באחד מסימני האזהרה של דום לב, הם עשויים להצביע על בעיות לב או לא.
 4. 4
  הישאר מודע לכאבים בחזה. כאב בחזה - במיוחד כאב בצד השמאלי של החזה בו נמצא הלב - הוא תמרור אזהרה שיכולה להיות בעיה בלב שלך. תנוח אם אתה מרגיש כאב בחזה שאינו קשור לאימון כלשהו שאתה עוסק בו ופנה לרופא שלך להערכה.
 5. 5
  היו מודעים לכאבי בטן. בחילות והקאות קודמות לעיתים לדום לב. אם אתה מרגיש שקט או ממש זורק כשאתה מתאמן, זהו סימן נוסף לכך שאתה צריך לפנות לרופא שלך. בחילות והקאות יכולות להיות סימן למצבים רבים ושונים, אך לעיתים הם יכולים להתרחש לפני דום לב.

שיטה 2 מתוך 3: זיהוי גורמי סיכון

 1. 1
  עברו הערכה גופנית להשתתפות מראש (PPE) אם אתם ספורטאים צעירים. הערכה זו נעשית כדי לזהות כל תנאי העלול לגרום לך לפציעה או מחלה ולנקות אותך להשתתפות בטוחה בספורט. ההערכה תכלול שאלות אודות תסמינים כלשהם וההיסטוריה המשפחתית שלך וכן לבדוק אם יש מלמול לב או תסמינים של תסמונת מרפן (מצב תורשתי שעלול להוביל לבעיות לב).
  • אתה צריך שיהיה לך PPE לפני שאתה עוסק בספורט או פעילות גופנית. אישור להשתתפות יהיה תלוי בתוצאות ההערכה ועשוי להיות תלוי בסוג הספורט או אפילו במיקום בו אתה משחק.
  • זכור דום לב פתאומי הוא נדיר מאוד בקרב ספורטאים צעירים והוא שכיח יותר בגיל העמידה.
 2. 2
  דע את ההיסטוריה המשפחתית שלך. אם מישהו ממשפחתך סבל ממחלת לב מוקדמת, חווה דום לב או סבל ממצב לב אחר, אתה נמצא בסיכון גבוה יותר לחוות דום לב. אם אינך בטוח בהיסטוריה של משפחתך, שאל את קרובי המשפחה על בריאות משפחתך. למשל, אתה יכול לשאול בן משפחה: "האם מישהו מהמשפחה שלנו סבל מבעיות לב?"
  • הרופא שלך ישאל אותך על ההיסטוריה המשפחתית שלך במהלך הפגישה שלך לגבי הסימפטומים הפוטנציאליים שלך לדום לב.
 3. 3
  שקול את ההיסטוריה הרפואית שלך. ישנם מצבים רפואיים רבים המתואמים קשר הדוק עם דום לב. לדוגמה, אם יש לך סוכרת, לחץ דם גבוה (יתר לחץ דם) או כולסטרול גבוה בדם, אתה נמצא בסיכון גבוה לדום לב.
  • בנוסף, אם עברת התקף לב או פרק קודם של דום לב, אתה נמצא בסיכון גבוה לחוות דום לב.
  • מצבי לב אחרים כמו קרדיומיופתיה (סוג של מחלת לב תורשתית), הפרעות קצב (פעימות לב לא סדירות) ומומי לב מולדים מגבירים גם את הסיכויים לדום לב.
  אם עברת התקף לב או פרק קודם של דום לב
  בנוסף, אם עברת התקף לב או פרק קודם של דום לב, אתה נמצא בסיכון גבוה לחוות דום לב.
 4. 4
  זהה כל הרגלים מזיקים. מלבד מצבים תורשתיים, סיבוכים בריאותיים הקשורים באורח החיים - השמנת יתר, אורח חיים בישיבה, שימוש בסמים לא חוקיים ושתייה מוגזמת (יותר ממשקה אחד עד שניים ביום) - גורמים לך יותר לחוות דום לב בעת אימון.

שיטה 3 מתוך 3: קבלת עזרה

 1. 1
  פנה לרופא שלך. אם אתה נתקל באחד מסימני האזהרה של דום לב, הם עשויים להצביע על בעיות לב או לא. רבות מהן תופעות לוואי שכיחות של פעילות גופנית מאומצת מדי. אך אם אתה נתקל באחת מהתופעות הללו שוב ושוב, או אם יש לך היסטוריה של בעיות לב (באופן אישי או במשפחתך), פנה לרופא שלך. כמו כן, חיוני שתבדקו אתכם על ידי הרופא אם אתם מתכננים לחזור להתאמן לאחר תקופה ארוכה של חוסר פעילות.
  • לאחר ששיתפת את הסימפטומים וגורמי הסיכון עם הרופא שלך, שניכם יכולים להתחיל בפיתוח תוכנית טיפול הכוללת משטר אימונים המתאים לכם. אתה יכול (וצריך) עדיין להתאמן, אך ייתכן שתצטרך לשנות את התרגילים או להימנע מפעילויות בעלות השפעה רבה (כגון ספרינט).
  • זכרו כי דום לב הנגרם על ידי פעילות גופנית הוא נדיר, ואנשים שמבצעים פעילות גופנית נוטים הרבה יותר לפתח מחלות לב או לחוות דום לב מאשר אלו שלא.
 2. 2
  קבל אלקטרוקרדיוגרמה (א.ק.ג). א.ק.ג היא בדיקה לא פולשנית המודדת את הפעילות החשמלית בלבכם. במהלך הבדיקה, רופא יצמיד עד 12 אלקטרודות לזרועות, לרגליים ולחזה שלך. ניתן לעקוב אחר פעילות ליבך באמצעות אלקטרודות אלו. הרופא שלך יוכל לפרש את א.ק.ג כדי לקבוע אם יש לך הפרעת לב או בעיה לבבית שמסכנת אותך בדום לב בעת אימון.
 3. 3
  קבל אקו לב. אקו לב (או "הד") הוא בדיקה לא פולשנית נוספת בה הרופא שלך עשוי להשתמש כדי לברר פרטים נוספים על תפקוד ליבך. ההד הוא אולטרסאונד של ליבך ויכול לעזור לרופא לבדוק את גודל ליבך וכן לחפש חריגות בשריר ובזרימת הדם.
  • וריאציה של ההד שיכולה לעזור לך במיוחד - כמי שמסתדר - היא הד הלחץ. בווריאציה זו יש לך הד, ואז לעבור בדיקת לחץ לב. בדיקת מאמץ לב היא בעצם בדיקת הלב לפני, במהלך ואחרי תקופה קצרה של פעילות גופנית כמו רכיבה על אופניים נייחים או ריצה על הליכון. לאחר מכן הם יבצעו הד נוסף כדי לראות איך הלב שלך הגיב לפעילות.
  • בדיקות מאמץ לב בשילוב אקו לב יכולות לעזור לך לקבוע עד כמה אתה צריך להיות מודאג מדום לב בעת אימון.
 4. 4
  בקש מהרופא שלך לבצע בדיקת רכישה מרובת שערים (MUGA). בדיקת MUGA כוללת הזרקה של כמות קטנה של חומר רדיואקטיבי ללב שלך. לאחר מכן הרופאים משתמשים במצלמה מיוחדת כדי לעקוב אחר החומר הרדיואקטיבי בגופך כדי לקבוע עד כמה ליבך שואב דם.
  • כמו באקו לב, יתכן שתתבקש להתאמן במהלך בדיקת MUGA שלך כדי לעזור לרופא שלך לקבוע עד כמה הלב שלך מגיב ללחץ.
  לעיתים קרובות אין סימני אזהרה לפני דום לב
  לעיתים קרובות אין סימני אזהרה לפני דום לב; עם זאת, אנשים מסוימים חווים סימני אזהרה, אשר נוטים להיות דומים לאלה של התקף לב.
 5. 5
  נסה MRI לב. MRI לבבי דומה לבדיקת MUGA. שניהם מאפשרים לרופאים לדמות את ליבך ולהבין טוב יותר את פעולתו. אך ה- MRI משתמש במגנטים ובגלי רדיו ולא בקרינה כדי להשיג תמונות מפורטות על ליבך.
  • במקרים מסוימים, ייתכן שתזריק לך זרוע תמיסת מלח. הפתרון משמש למעקב אחר זרימת הדם בגופך.
  • מכיוון שה- MRI משתמש במגנטים חזקים כדי לדמיין את ליבך, עליך להשאיר תכשיטים בבית.
  • אם יש לך קוצב לב או מכשיר מושתל אחר, ייתכן שלא תוכל לקבל MRI.
 6. 6
  שוחח עם הרופא שלך על צנתור לב. צנתור לב הוא הליך בו מוחדר צינור דק ארוך (צנתר) לצווארך, לזרוע או לירך העליונה, ואז מושחל בגופך וללבך. כמו במקרה של בדיקות MRI ובדיקות MUGA, ניתן להזריק צבע או חומר מומס למעקב כדי לסייע בהדמיית ליבך.
  • אם, במהלך צנתור לב, הרופא שלך מוצא חסימות בעורקים, הם עשויים להכניס סטנט כדי לשמור על העורק פתוח ובכך להפחית את הסיכויים לדום לב בעת אימון.

אזהרות

 • אם אתה מתחיל לחוות את אחד מסימני האזהרה המופיעים במהלך האימון, עליך לפנות לשירותי החירום.
 • אם אתה רואה מישהו מתמוטט במהלך פעילות גופנית ממה שאתה מאמין שהוא דום לב, פנה לשירותי החירום ובצע ידיים רק החייאה או לנו דפיברילטור.
כתב ויתור רפואי תוכן מאמר זה אינו מיועד להוות תחליף לייעוץ רפואי מקצועי, בדיקה, אבחון או טיפול. עליך לפנות תמיד לרופא שלך או לאיש מקצוע רפואי מוסמך אחר לפני תחילת, שינוי או הפסקת טיפול רפואי כלשהו.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail