כיצד למנוע נפילות בחולי דמנציה?

הרופא יסתכל על דברים כמו איזון וכוח שרירים כדי לעזור לקבוע את הסיכון של האדם
הרופא יסתכל על דברים כמו איזון וכוח שרירים כדי לעזור לקבוע את הסיכון של האדם.

חולי דמנציה נמצאים בסיכון גבוה יותר לנפילות בהשוואה לחולים אחרים בגיל דומה. הבלבול יכול לגרום למקומות מוכרים להיראות לא מוכרים, ובנוסף לחולים עם דמנציה יכולות להיות בעיות לראות ולשפוט נכון את העומק. לכן, טוב לעזור בהפחתת הסיכון של האדם ליפול, על ידי ביצוע שינויים בסביבתו, ביצוע שינויים בשגרה שלו ובחינת הבעיות הרפואיות שלו.

חלק 1 מתוך 3: ביצוע שינויים בסביבה

 1. 1
  וודא שהתאורה מספיקה. דמנציה יכולה להשפיע על האופן בו האדם רואה את הסביבה שלהם ומתקשר איתה, ולכן תאורה טובה יכולה לעזור לו לשפוט מרחקים טוב יותר. הוספת אור נוסף יכולה להפחית צללים ולהפוך את החדר לבהיר יותר, מה שיכול לעזור לאדם לראות טוב יותר. וודאו שיש אורות בוהקים מספיק בכל הבית, רצוי שאפשר לגשת אליהם.
  • זה יכול לעזור להוסיף גם פנסי לילה, במיוחד אם האדם רגיל לא להדליק את האורות כשהם קמים בלילה.
  • בנוסף, וודאו כי בכל החללים בבית יש אור, כולל ארונות.
  • דאג לפתוח את הווילונות במהלך היום בכדי לסייע בהגברת התאורה הטבעית, אך סגר אותם בלילה, תוך הדלקת אורות נוספים בפנים.
 2. 2
  שטחי הליכה מסואבים. בפנים, חשוב לוודא שלאדם יש מקום ברור לטייל בו. הרם את כל העומס ברצפה, וודא שהרצפה אפילו הולכת עליה. אם השטיח מקומט, למשל, הגיע הזמן להחליף אותו.
  • כדאי גם להדביק או להדביק כל שטיח לרצפה (או להוציא אותם).
  • הסר את החוטים החשופים.
  • הימנע מהחלקת רצפות. הקפד להסיר את הנזילות. דלג על שעווה על הרצפות במידת האפשר.
 3. 3
  סמן אזורים מסוכנים בבית בצבעים עזים. אנשים עם דמנציה יכולים להתקשות לראות קצוות נפרדים על עצמים. למשל, יתכן שהם לא יוכלו לראות היכן מסתיים גרם המדרגות או היכן עולה מדרגה למטבח. גם אם הם גרים בבית במשך שנים, דמנציה יכולה לגרום להם לשכוח היכן נמצאים הסכנות הללו. הוספת רמזים חזותיים, כגון סרט צינור בהיר במדרגות, יכולה לסייע בהפחתת הסיכון.
 4. 4
  וודא שקל לזהות צבעים. השתמש בצבעים מנוגדים כדי לעזור בהגדרת דברים כמו שטיחי אמבטיה ומחצלות קבלת פנים מהרקע שלהם. כמו כן, היצמד לצבעים אחידים, שכן דפוסים עלולים לגרום לבלבול. עדיף להימנע משחור, במיוחד על הקרקע, מכיוון שאדם עם דמנציה עשוי לראות בזה חור.
  • ניתן גם לצבוע את אדן הדלת בצבע שונה, להפריד את הקיר מלוחות הבסיס באמצעות צבעים שונים (כמו צבע בהיר יותר לקירות וכהה יותר עבור לוחות הבסיס) ולהשתמש בשירותים בצבע מנוגד.
  • זה יכול גם לעזור לסמן דברים כמו קצה האמבטיה בצבע מנוגד (באמצעות סרט או מגבת).
  חולי דמנציה נמצאים בסיכון גבוה יותר לנפילות בהשוואה לחולים אחרים בגיל דומה
  חולי דמנציה נמצאים בסיכון גבוה יותר לנפילות בהשוואה לחולים אחרים בגיל דומה.
 5. 5
  הפוך את הריהוט ליותר שמיש. למי שעלול להתקשות בנפילה, חשוב שיהיו לו רהיטים שאינם נמוכים מדי לקרקע. בנוסף, נסה לברוח עם כמה שפחות חתיכות, מכיוון שזה אומר שפחות פריטים להיתקל בהם. לסיום, נסו לא להזיז את הרהיטים לעיתים קרובות מאוד, מכיוון שזה עלול לבלבל ולגרום לאדם עם דמנציה לצאת.
 6. 6
  הזז את חדר השינה שלהם למטה. מדרגות מגבירות את הסיכון של אדם ליפול. הזז את חדר השינה של האדם למטה, אם אפשר, כדי שלא יצטרכו לעלות ולרדת במדרגות בתדירות גבוהה. כמובן שהאדם יזדקק גם לשירותים מלאים בקומה התחתונה.
 7. 7
  עבודה על האמבטיה. חדר הרחצה הוא אחד המקומות שאנשים נופלים בהם לרוב. הוסף דברים כמו מושב אסלה מוגבה, מוטות אחיזה ליד האסלה והאמבטיה, ומחצלות להחלקה כדי להפוך את זה לבטוח יותר ולהפחית את הסיכוי של האדם ליפול. הוספת אור נוסף יכולה גם לעזור.

חלק 2 מתוך 3: הפחתת הסיכון שלהם

 1. 1
  שמור את הפריטים הדרושים ליד המיטה. אדם עם דמנציה נוטה יותר להיות מבולבל כאשר הוא מתעורר באמצע הלילה ואז בזמנים אחרים. הוסיפו לעובדה שהם אינם יכולים לראות טוב וייתכן שיש להם בעיות איזון בגלל גססות, וקל לראות כיצד לילה יכול להוות בעיה. הפיתרון הטוב ביותר הוא לשמור על המיטה כמה דברים שהם צריכים, כמו כוס מים, רקמות והטלפון שלהם. הוסיפו גם מנורה או פנס ומשקפי ראייה, אם הם זקוקים להם.
 2. 2
  להחזיר את הדברים לאותו מקום. דאג לשמור פריטים כמו מפתחות, נעליים וארנקים תמיד באותו מקום. פעולה זו מסייעת לאדם למצוא את הפריט ביתר קלות, כלומר הוא לא צריך להסתובב בבית ולחפש אותו. ככל שהם נודדים יותר, כך גדל הסיכוי שהם נופלים, במיוחד אם הם נסערים.
 3. 3
  ודא שיש להם נעליים מתאימות. נעליים מוצקות הם הטובים ביותר, במיוחד כאלה שלא מחליקים על רגליו של האדם. גם שרוכי נעליים אינם רעיון טוב, מכיוון שהם יכולים להתפרק ולכשול את האדם. היצמד להחליק עם גב או נעליים עם רצועות סקוטש.
  • וודא שהאדם נועל נעליים אפילו בבית, מכיוון שרוב הכפכפים לא מספקים מספיק תמיכה.
  מכיוון שאדם עם דמנציה עשוי לראות בזה חור
  עדיף להימנע משחור, במיוחד על הקרקע, מכיוון שאדם עם דמנציה עשוי לראות בזה חור.
 4. 4
  שקול הליכון או מקל הליכה. אם האדם שאתה מטפל בו אינו יציב, הליכון או מקל עשויים לעזור לו לשמור על שיווי משקלם. אתה יכול למצוא את אלה בחנות התרופות או בחנות הציוד הרפואי. למעשה, חלק מהביטוחים יכסו מכשירים אלה אם רופא רואה בכך צורך רפואי.
 5. 5
  הורידו את רמת הרעש. רעש יכול לגרום לאדם עם דמנציה לעצבן, מכיוון שהוא יכול להגביר את הבלבול שלו. עדיף לשמור על הרעש נמוך מכיוון שעם עצבנות מוגברת ובלבול עולה סיכון ליפול.
 6. 6
  להסיח את האדם לפי הצורך. כאשר הדמנציה של האדם מחמירה, הם עלולים ליפול לשגרות ישנות שכבר אינן רלוונטיות, כמו ניסיון לקום וללכת לעבודה בבוקר. השיטוט הנוסף הזה מגביר את הסבירות לנפילה. עם זאת, עצם האמירה לאדם "לא" רק תגרום לו להיות מתוסכלים. במקום זאת, נסו להסיח את דעתם במשהו אחר שהם אוהבים, כמו להכין להם כוס קפה או לשחק משחק ביחד.

חלק 3 מתוך 3: עזרה בצד הרפואי

 1. 1
  בצעו הערכה של האדם לסיכון. הערכה רפואית מתמשכת של החולה חשוב מאוד. רופא יכול לבדוק את האדם המדובר. הרופא יסתכל על דברים כמו איזון וכוח שרירים כדי לעזור לקבוע את הסיכון של האדם. לדעת כמה האדם נמצא בסיכון יכול לעזור לך להחליט עד כמה אתה צריך להיות עירני.
 2. 2
  עזור לאדם לשמור על רמת התפקוד שלו. יש אמירה נפוצה שאומרת, "אם אתה לא משתמש בזה, אתה מאבד את זה." משמעות הדבר היא שמי שאינו פעיל יהפוך פחות מסוגל להיות פעיל. וודא כי לאדם הסובל מדמנציה יש אפשרות להיות פעיל על בסיס יומי כדי להפחית את התקדמות המחלה ולאזן כל תפקוד לקוי.
  • פעילויות פשוטות כמו הליכה משותפת, ביצוע מטלות ביתיות, עבודה בגינה, נגינה וריקודים יכולות להועיל למטופל מבחינה קוגניטיבית וגופנית.
  ובנוסף לחולים עם דמנציה יכולות להיות בעיות לראות ולשפוט נכון את העומק
  הבלבול יכול לגרום למקומות מוכרים להיראות לא מוכרים, ובנוסף לחולים עם דמנציה יכולות להיות בעיות לראות ולשפוט נכון את העומק.
 3. 3
  שוחח עם הרופא על תוסף ויטמין D. ויטמין D חיוני לבריאות מכיוון שהוא מגביר את ספיגת הסידן, מסייע לבריאות העצם ומסייע לבריאות הנפש. אנשים מבוגרים נמצאים בסיכון גבוה יותר למחסור בוויטמין D בהשוואה למבוגרים צעירים יותר, בין השאר מכיוון שגופם אינו מייצר אותו גם כן וחלקו מכיוון שהם אינם זוכים לחשיפה רבה לשמש. שוחח עם הרופא של האדם כדי לבדוק אם חסר ויטמין D ותוסף במידת הצורך.
 4. 4
  שאל את הרופא לגבי תרופות. חשוב גם לחולה עם דמנציה לבצע הערכת תרופות מתמשכת על ידי הרופא. תרופות מסוימות יכולות להגביר את הסבירות שאדם ייפול. לרוב, התרופות המחמירות את ההשפעות הן תרופות שהופכות את האדם לישנוני או קצת לולאי, כגון תרופות אנטיכולינרגיות (כמו בנדריל), תרופות הרגעה והרגעה. עם זאת, גם תרופות לטיפול בלחץ דם יכולות לעשות את אותו הדבר, אם היא מורידה את לחץ הדם של האדם יותר מדי.

טיפים

 • שקול לקנות מנוי למכשיר התרעה רפואי. האדם היה לובש את המכשיר הזה ברחבי הבית ולוחץ עליו אם הם נופלים. המכשיר יוצר קשר עם חברת הרפואה, אשר יכולה ליצור קשר עם אנשים ייעודיים (כמוכם) או עם מכבי האש.

כתב ויתור רפואי תוכן מאמר זה אינו מיועד להוות תחליף לייעוץ רפואי מקצועי, בדיקה, אבחון או טיפול. עליך לפנות תמיד לרופא שלך או לאיש מקצוע רפואי מוסמך אחר לפני תחילת, שינוי או הפסקת טיפול רפואי כלשהו.
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail