כיצד לזהות התנהגות מאנית?

מחשבות מירוץ ומעוף רעיונות הם תסמינים נפשיים המוצגים על ידי אדם בפרק מאני של הפרעה דו קוטבית
מחשבות מירוץ ומעוף רעיונות הם תסמינים נפשיים המוצגים על ידי אדם בפרק מאני של הפרעה דו קוטבית.

הפרעה דו קוטבית היא מחלת נפש קשה המאופיינת בשיאים ובנפילות. פסגות ועמקים אלה על אופניים עלולות לשבש משמעותית את חייו של האדם ואת יכולתו לתפקד. בעוד ששינויים קיצוניים, הנקראים פרקים מאניים, יכולים להיות קלים לאיתור, אך קשה יותר להבחין בין צורות מאניה ושפל דיכאוני קלות יותר, מה שהופך את ההפרעה הדו-קוטבית למאתגרת ביותר לאבחון. לדעת אילו סימנים לחפש במאניה יכול לעזור לך לקבל אבחנה נכונה.

חלק 1 מתוך 3: חקירת תסמינים גופניים והתנהגותיים

 1. 1
  חפש שינויים באנרגיה. אחד מתסמיני ההיכר של הפרעה דו קוטבית כולל נדנדות עזות ממצבי אנרגיה גבוהים ונמוכים. מאניה משקפת את מצבי האנרגיה הגבוהים ביותר. במהלך תקופה זו, אדם עשוי להרגיש בעל מוטיבציה והתרגשות בלתי רגילים. אחרים עשויים להיות מסוגלים לזהות את פרץ האנרגיה הזה באמצעות חוסר שקט בהתנהגות ודיבור מהיר עד כדי כך שהם לא יכולים לעמוד בקצב.
  • אנרגיה מוגברת נתפסת לעתים קרובות כהטבה על ידי אנשים הסובלים מהפרעה דו קוטבית. הם עשויים שלא לדווח על שינויים "חיוביים" כאלה לרופא מכיוון שהם אינם רואים בהם בעיה.
  • שיש אנרגיה מוגברת היא גם סיבה שכיחה לכך שאנשים עם הפרעה דו קוטבית מפסיקים ליטול תרופות - הם מתגעגעים לתקופות המאניות.
  • חשוב לציין שבצורה פחות חמורה של מאניה המכונה היפומאניה, ייתכן שאדם העלה את רמות האנרגיה, אך עדיין יוכל לתפקד כראוי בחיי היומיום. ניתן לטעות בקלות בכך שהוא פשוט נוח או בעל אנרגיה נדירה. עם זאת, יחד עם סימנים אחרים, זה מצביע על הפרעה שיש לטפל בה על ידי רופא.
 2. 2
  שקול אם השינה הושפעה. תסמין שכיח נוסף שחווה במאניה הוא לא להרגיש צורך לישון או להרגיש מנוחה על כמות קטנה של שינה (למשל שלוש שעות). חוסר שינה במאניה הולך יד ביד עם תחושות של אנרגיה מוגברת. הצורך בירידה בשינה מאפשר לאנשים מאניים להרגיש פרודוקטיביים ויצירתיים. יש אנשים שעשויים לעבוד במשך ימים רצופים ללא שינה ומבלי להרגיש עייפים למחרת.
  • הפרעות שינה במאניה עלולות לגרום למחזורי שינה לא תקינים שכן האדם עלול להישאר ער כל הלילה עם פרצי אנרגיה.
  • בני משפחה לעיתים קרובות מבחינים בשינויים אלה באמצעות שיחות טלפון בשעות הלילה המאוחרות, שם יקירם מתקשר בכל שעה עם רעיונות נהדרים או צורך עז לדבר על משהו.
 3. 3
  חקר שינויים באישיות והתנהגות. אדם בפרק מאני עשוי להתנהג אחרת ממה שהיה נוהג בנסיבות "רגילות". אדם שמורה בדרך כלל עשוי להיות די בוטה ובוטח בעצמו. הם עשויים לדבר שעות או להיראות פעילים מהרגיל. אדם מתון במצפון במאניה עלול לפתע להתרגש כנסער, מחוספס או עצבני.
  • אינדיקטור נוסף לשינויים באישיות או בהתנהגות במאניה יכול להיות עלייה בהתנהגויות מכוונות מטרה. אדם זה עלול להיקלט במידה רבה בבית הספר, בעבודה או באירועים חברתיים במידה רבה.
  • באופן ספציפי יותר, פרק מאני יכול להוביל לאנשים למחשבות גרנדיוזיות. זה יותר מלהיות מכוון מטרה ופירושו שהם מפתחים ציפיות מאוד לא מציאותיות לגבי מה שהם מסוגלים להשיג.
  • יש אנשים הסובלים מהפרעה דו קוטבית המראים גם מה שמכונה "רכיבה על אופניים מהירים". פירוש הדבר שיש להם שינויים במצב הרוח מהיר ותכוף יותר - לפחות ארבעה פרקים שונים של דיכאון, מאניה או היפומניה בתקופה של שנה.
  שיש אנרגיה מוגברת היא גם סיבה שכיחה לכך שאנשים עם הפרעה דו קוטבית מפסיקים ליטול תרופות - הם מתגעגעים לתקופות
  שיש אנרגיה מוגברת היא גם סיבה שכיחה לכך שאנשים עם הפרעה דו קוטבית מפסיקים ליטול תרופות - הם מתגעגעים לתקופות המאניות.
 4. 4
  קבע אם מופגנת התנהגות פזיזה. עליות באימפולסיביות יחד עם ירידות בשיפוט וקבלת החלטות יעילה מביאות להתנהגות של לקיחת סיכונים עבור אנשים מאניים. מחקרים מראים כי אזורים במוח הקשורים לפעילויות לחיפוש הנאה מגורה במיוחד אצל אנשים עם הפרעה דו קוטבית.
  • מישהו במצוקה של מאניה עלול להתפתות לתגמולים מיידיים ולפחות לשקול את ההשלכות ארוכות הטווח של מעשיהם. הדבר מוכח על ידי קניות מוגזמות, הימורים, פעילויות מיניות מסוכנות או השתתפות בפעילויות מסוכנות כמו שתייה ונהיגה.
  • הפעולות האימפולסיביות האופייניות למאניה גם מציבות את האדם בסיכון מוגבר להיפגע. אנשים מאניים עשויים להתפרץ בכעס על אחרים או אפילו לריב.
 5. 5
  חפש סימנים לשימוש או שימוש בסמים. שימוש לרעה בחומרים והפרעה דו קוטבית לעיתים קרובות ביד ביד. למעשה, הם מתרחשים יחד בתדירות גבוהה כל כך שיש להעריך ככל הנראה את כל הצעירים עם אבחנה של הפרעה דו קוטבית כבעיות בסמים ואלכוהול.
  • עבור אנשים הסובלים מהפרעה דו קוטבית, שימוש בסמים יכול להיות סוג של תרופה עצמית ודרך לנסות להתמודד עם מצבי הרוח הכאוטי. אנשים שחווים "רכיבה על אופניים מהירים" הם מהסיכונים ביותר.
  • נראה כי תרופות מסוימות כמו מריחואנה, אלכוהול ואופיאטים מאטמות באופן זמני את ההשפעות של שינויים במצב הרוח, אם כי הן מובילות לתופעות קשות בהמשך.
  • תרופות אחרות מחמירות את המחלה. למשל, קוקאין, מתאמפטמינים והזיות יכולים לעורר תסמינים מאניים או פסיכוטיים.

חלק 2 מתוך 3: חקירת תסמינים נפשיים ורגשיים

 1. 1
  התבונן בדפוסי חשיבה. מחשבות מירוץ ומעוף רעיונות הם תסמינים נפשיים המוצגים על ידי אדם בפרק מאני של הפרעה דו קוטבית. דפוסי חשיבה לא תקינים אלה עשויים להתאים לאדם המדבר במהירות במאמץ לעמוד בקצב נפשו וכן לשנות נושאים פתאום בעת דיבור.
  • ניתן להתבלבל בין דפוס חשיבה מופרע זה לבין חשיבה יצירתית או יצרנית. למעשה, גורמים חיצוניים עשויים לראות אנשים עם היפומאניה כפורים ושימושיים להפליא, מבלי לדעת שזרם הרעיונות מגורה על ידי שינוי קיצוני במצב הרוח.
  • הקפד לא לבלבל בין פרודוקטיביות לבין בריאות. אמנים, שחקנים, מוזיקאים ואחרים מבריקים רבים סבלו מהפרעה דו-קוטבית, למעשה, אשר ניתן להסתיר זאת על ידי הצלחתו של מישהו במלאכתו. אל תניח גם שהצלחה פירושה שמישהו לא צריך לקבל טיפול.
 2. 2
  חפש שינויים בתשומת הלב. אנשים בשלב מאני של דו קוטבי מראים גם סימנים של תשומת לב וריכוז לקויים. שוב, חוסר יכולת זה להישאר ממוקד מתרחש עקב דפוסי חשיבה בהפרעה שלהם. מוחם קופץ כל הזמן מנושא אחד למשנהו, מרעיון אחד למשנהו. כתוצאה מכך הם ניתנים להפרעה.
  התנסות במחזורי דיכאון היא סימן שכיח להפרעה דו קוטבית
  התנסות במחזורי דיכאון היא סימן שכיח להפרעה דו קוטבית, אם כי למיעוט האנשים יש פרקים מאניים ללא דיכאון.
 3. 3
  בדוק אם יש סימני פסיכוזה. במקרים חמורים של מאניה, בנוסף להפרעה במצב הרוח, אדם עלול לאבד קשר עם המציאות. הפסקה מהמציאות מסומנת על ידי נוכחות של הזיות או אשליות. תסמינים פסיכוטיים אלו יתיישרו עם מצב רוחו של האדם שאינו אופי, כלומר הם יוצאי דופן ומרוחקים.
  • הזיות מתייחסות לאדם שחווה אירוע חושי שלא ממש נמצא שם. במילים אחרות, האדם שומע או רואה דברים. נראה שאנשים במאניה מדברים עם עצמם, אך מגיבים לקולות שבראשם.
  • אשליות מתייחסות לאמונות שווא, אך מוחזקות חזק. אשליות הקשורות בדרך כלל למאניה כוללות אמונות גרנדיוזיות לגבי כישוריו או כוחותיו. לדוגמא, אדם עם תסמינים מאניים ופסיכוזה עשוי להאמין שהוא סלבריטאי.
  • פרנויה היא צורה נפוצה נוספת של אשליה במהלך פרקים מאניים. אדם עלול לחשוד מאוד כלפי בני משפחה וחברים או צדדים חיצוניים כמו הממשלה. הם עשויים להאשים באשמת רדיפה. הם עשויים גם להיות "היפר-דתיים" או להיות אובססיביים לדברים כמו אלוהים, שטן, ישועה או חטא.
 4. 4
  הבהירו את נוכחותו של פרק דיכאוני. תקן חוזר בכל סוגי ההפרעות הדו קוטביות הוא קיומו של דיכאון שמתחלף לתקופות של מאניה. זה עלול לגרום לאבחון של דיכאון חמור אם אתה מבקש עזרה והקלינאי אינו מנהל ראיון מעמיק של ההיסטוריה הרפואית שלך כדי לאתר את סימני המאניה. התנסות במחזורי דיכאון היא סימן שכיח להפרעה דו קוטבית, אם כי למיעוט האנשים יש פרקים מאניים ללא דיכאון. סימני דיכאון עשויים לכלול:
  • מרגיש עצוב, ריק או חסר תקווה
  • חווים חוסר אנרגיה
  • חווה שינויי שינה ו / או תיאבון
  • מתקשה לזכור דברים
  • מתקשה להתמקד
  • נתקל בבעיות ליהנות מפעילויות מהנות בעבר
  • מרגיש עייף
  • מחשבות על מוות או התאבדות.

חלק 3 מתוך 3: קבלת עזרה מקצועית

 1. 1
  קבעו ביקור אצל ספק בריאות הנפש. בשל המורכבות של דפוסי הסימפטומים בהפרעה דו קוטבית, אם אתה חושד שאתה חווה מאניה, עליך לפנות לפסיכיאטר או פסיכולוג שיש לו ניסיון בטיפול בהפרעה.
  • הפרעה דו קוטבית מאובחנת באופן שגוי כדיכאון חמור, חרדה, הפרעת קשב וריכוז, או אפילו סכיזופרניה, משום שחולים אינם בעלי ידע או הבנה לזהות ולהסביר ביעילות את הסימפטומים שלהם.
 2. 2
  היכונו מראש לשאלות הרופא. זה עשוי לעזור לנהל רישום של הסימפטומים שלך לקראת פגישתך כדי לעזור באבחון או להביא אדם אהוב שיכול לספק פרטים על היסטוריית הסימפטומים שלך. שתף פרטים על ההיסטוריה הרפואית והמשפחתית שלך, כמו גם כל אירועי החיים הגדולים או מצבי לחץ שנתקלת בהם לאחרונה. העבירו את כל הסימנים או הסימפטומים שאתם מבחינים בהם המצביעים על הפרעה דו קוטבית, אך זכרו שאתם לבד לא יכולים לאבחן מצב זה.
  • זה עשוי להיות מועיל להכין רשימת שאלות שתשאל את הרופא שלך, כגון:
   • "האם יש הסברים אפשריים אחרים לתסמינים שלי מלבד הפרעה דו קוטבית?"
   • "כיצד מעריכים ומאבחנים הפרעה דו קוטבית?"
   • "מהם הטיפולים שנקבעו למצב זה?"
   • "כמה זמן ייקח הטיפול?"
   • "האם יש ספק אחר שאצטרך לראות לטיפול יסודי?"
  עליות באימפולסיביות יחד עם ירידות בשיפוט וקבלת החלטות יעילה מביאות להתנהגות של לקיחת סיכונים עבור אנשים
  עליות באימפולסיביות יחד עם ירידות בשיפוט וקבלת החלטות יעילה מביאות להתנהגות של לקיחת סיכונים עבור אנשים מאניים.
 3. 3
  שקול פסיכותרפיה. כמו במחלות נפש רבות אחרות, מטופלים נוטים לראות תוצאות טובות יותר כאשר הם עוברים שילוב של טיפולים, כגון טיפול ותרופות. חשוב לציין כי לא משנה באילו אפשרויות טיפול תבחרו, ראיית שינויים חיוביים עם הפרעה דו קוטבית מחייבת מחויבות ארוכת טווח. זהו מצב לכל החיים, כלומר כנראה שתזדקק תמיד לשירותי בריאות הנפש כדי לנהל אותו.
  • עם זאת, טיפול אינטנסיבי הוכיח את עצמו כיעיל יותר לטיפול בהפרעה דו קוטבית מאשר טיפולים קצרים או קצרי טווח. בטיפול, אדם לומד כיצד להתמודד עם השיאים והנמוכים של המצב. המטופלים לומדים גם מיומנויות הסתגלות לניהול מתחים, התמודדות עם בעיות ביחסים, ויסות רגשות ומצב רוח, כל אלה יכולים לסבך הפרעה דו קוטבית.
  • טיפולים שהוכחו כמועילים עם דו קוטבי כוללים טיפול ממוקד במשפחה, טיפול התנהגותי קוגניטיבי וטיפול בינאישי וחברתי. שוחח עם הרופא שלך כדי להחליט איזה סוג גישה עשוי לעבוד הכי טוב במקרה שלך.
 4. 4
  קח תרופות שנקבעו. מכיוון שהפרעה דו קוטבית מסומנת על ידי הפרעות במצב הרוח חמור, בדרך כלל מומלץ להשתמש בתרופות לאיזון מצב הרוח. לאחר קבלת אבחנה רשמית של הפרעה דו קוטבית, ייתכן שאדם יצטרך לנסות מספר תרופות שונות כדי למצוא את התואמת את התסמינים הייחודיים שלהם ואת הצגת ההפרעה.
  • הרופא שלך יסביר בקפידה את היתרונות והסיכונים של התרופות שלך וינחה אותך כיצד ומתי ליטול אותם.
  • תרופות שרושמים רופאים לטיפול בהפרעה דו קוטבית נוטות לחלק בשלוש קטגוריות: מייצבי מצב רוח, תרופות נוגדות דיכאון ותרופות אנטי-פסיכוטיות לא טיפוסיות.
כתב ויתור רפואי תוכן מאמר זה אינו מיועד להוות תחליף לייעוץ רפואי מקצועי, בדיקה, אבחון או טיפול. עליך לפנות תמיד לרופא שלך או לאיש מקצוע רפואי מוסמך אחר לפני תחילת, שינוי או הפסקת טיפול רפואי כלשהו.
מאמרים בנושאים דומים
 1. איך להיפטר מכוויות שמש במהירות?
 2. כיצד לקבוע אם חתך זקוק לתפרים?
 3. כיצד לטפל במתיחת צוואר?
 4. כיצד לאבחן מבוך כתף קרוע?
 5. כיצד לטפל בגיד היד?
 6. איך מנקים חתך עמוק?
FacebookTwitterInstagramPinterestLinkedInGoogle+YoutubeRedditDribbbleBehanceGithubCodePenWhatsappEmail